Промени в закона за културното наследство от м. юли 2011, обнародвани в ДВ, бр. 54 от 15.07.2011 г.
Публикувано на 20 октомври 2011 г.
За около двегодишния период, след влизането в сила на изцяло новия Закон за културното наследство през 2009г. неколкократно се правиха промени на парче в закона – веднъж, заради небезизвестното решение на Конституционния съд – Решение № 7 от 29.09.2009 г., бр. 80 от 9.10.2009 г.; насетне още няколко изменения и допълнения в бр. 92 от 20.11.2009 г., в сила от 20.11.2009 г., изменения в бр. 93 от 24.11.2009 г., в сила от 25.12.2009 г., изменения отново в бр. 101 от 28.12.2010 г., и накрая – измененията и допълненията в бр. 54 от 15.07.2011 г., която са предмет на анализ в настоящия коментар.
Едно от важните изменения е в хипотезата на нормата на чл. 179 от ЗКН:
Чл. 179. (Изм. – ДВ, бр. 54 от 2011 г.) (1) Създаването, разпространението и използването на изображения на културни ценности за лични нужди с представителна, образователна и научна цел е свободно.
(2) Създаването, разпространението и използването на изображение на културна ценност или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел, включително използването на изображението или на части от него при производство на стоки, етикети и дизайнерски решения или за реклама, се извършват при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 178 въз основа на договор, сключен със собственика на културната ценност, а за музейните културни ценности – с директора на съответния музей.
Според част от мотивите на Министерство на културата (Интервю със заместник-министъра на културата Т. Чобанов, 13.11.2010, в-к Дневник) цитираните разпоредби се налагат заради масовото печатане на етикети, регистрация и употреба на търговски марки, без санкцията на държавата или съответния музей.Целта е чрез тази дейност да се постигне увеличаване на ресурсите на музейната система.
Съгласно действащия режим, използването на изображения на културни ценности за лични нужди, за образователна и научна дейност е свободно. Това означава, че снимането, качването на лични снимки на сайтове, социални платформи, блогове и др. е свободно и не е подчинено на какъвто и да е особен режим. Режимът става особен единствено за търговски и/или други цели. Тогава, съгласно чл. 179, ал. 2 ЗКН е задължително сключването на договор със съответния собственик на културната ценност – боло държавата, било конкретен музей.
Правната регламентация на този въпрос се допълва и от Наредба № Н-00-0005 от 8.06.2010 за условията и реда за възпроизвеждане на културни ценности в копия, реплики и предмети с търговско предназначение.
Изменение, което в настоящия коментар разглеждане като важно е в чл. 50 на ЗКН. Съгласно разпоредбата на закона, категориите недвижими културни ценности, според научната и културната им стойност са:
1. „световно значение“ – вписаните в Списъка на световното наследство;
2. „национално значение“ – археологическите резервати, както и други културни ценности с изключителна стойност за културата и историята на страната;
3. „местно значение“ – свързаните с културата и историята на населени места, общини или области;
4. „ансамблово значение“ – поддържащите пространствената характеристика и архитектурната типология на груповата ценност, към която принадлежат;
Въвежда се новата („стара“ – защото я има в стария закон) категория „за сведение“, касаеща самостоятелни обекти с ниска индивидуална стойност – носители на информация за научната и културната област, към която се отнасят.
Редът за определяне категорията на недвижимите културни ценности по ал. 1 се определя с наредба на министъра на културата. Нова наредба не е приета, към момента действа старата Наредба №5 от 14.05.1998г. за обявяване на недвижимите паметници на културата, в чийто член 7 се регламентира степенуването на обектите. Съгласно чл.9, ал.1 от посочената по-горе наредба, специален режим за опазване може да бъде определян за обектите, принадлежащи към категорията „национално значение“.
Други от Промени в законодателството:
- Нов закон и нови изисквания за работодателите: създаване на вътрешен ред за подаване на сигнали и други задължения за работодателите с българския Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения (ЗЗЛПСПОИН; Whistleblowing act)
- Публикувани са измененията и допълненията в Наредба № 1 от 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения
- ВКС се произнесе с Тълкувателно решение № 5 от 30.05.2022 г. по тълкувателно дело № 5/2020 по въпросите „нищожен поради липса на съгласие на основание чл. 26, ал. 2, изр.1, пр. 2 ЗЗД или унищожаем на основание чл. 31, ал. 1 ЗЗД е договорът, сключен от дееспособно лице, ако то при сключването му е било в състояние на трайна неспособност да разбира или да ръководи действията си?”
- Нови правила и срокове относно оспорването на бащинство и припознаването
- Конституционният съд обяви за противоконституционни норми от Закона за социалните услуги
- Промени в Наредба № 1 от 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
- Становище относно проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование
- Относно измененията в заповедното производство по ГПК
- Бележки относно някои въпроси в областта на закрилата на детето в светлината на новия Закон за социалните услуги и други актове
- Истанбулската конвенция не съответства на Конституцията на Република България
- Нови изменения в ГПК с цел създаване на европейска процедура за искове с малък материален интерес и други
- За значението на съдебната практика на ВКС в светлината на измененията в ГПК (ДВ, бр. 86 от 2017)
- На първа инстанция е отменена формулата за определяне на сградна инсталация като противоречаща на правото на Европейския съюз. Решението на тричленен състав на ВАС не е влязло в сила и подлежи на обжалване
- Ново допълнение в ГПК
- Публикуван е Закона за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс
- Промените в ГПК от 18 октомври 2017
- Отговорността на съдружниците в дружества с ограничена отговорност вече не е ограничена
- Отговорност от държавата за вреди от забавено правосъдие
- ОБНАРОДВАНИ СА ИЗМЕНЕНИЯТА КАСАЕЩИ АРБИТРАЖНИТЕ ПРОИЗВОДСТВА И ЮРИСКОНУСЛТСКИТЕ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ
- Касационно производство по искове за издръжка
- За достойнството на адвокатурата IV. И в защита на ЗИДЗА.
- Относно предложенията за изменения в ЗКН
- Конференцията «Авторското право в ерата на социалните мрежи»
- В сила е Законът за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс приет от ХLІІI Народно събрание на 19 юни 2015г.
- ДЕН В ПОДКРЕПА на Проекта за Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата (ЗИДЗА)
- Проект за изменения в ГПК на Министерство на правосъдието. Компетентност на районните съдилища да издават Европейско удостоверение за наследство по Регламент (ЕС) № 650/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012г.
- Честита Нова година! Промени в законодателството в сила от 1.1.2015г.
- Нови правила при наследяването: Регламент (ЕС) № 650/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година
- ПРОМЕНИ В НАРЕДБА № 1 НА ВАС за минималните размери на адвокатските възнаграждения
- Позиция относно тълкуването на чл. 20 ал. 6 от ЗА
- Тълкувателно решение относно разноските по делата
- Измененията в Търговския закон от февруари 2013г.
- Внесен е законопроекта за 10-годишната абсолютна давност
- Достъпът до делата на търговците в Търговския регистър вече е ограничен
- Законопроект за изменения в Търговския закон. Промени, касаещи несъстоятелността и определяне на датата на неплатежоспособност.
- ВАС остави в сила 4% държавни такси върху цената на иска (II част)
- Въпросът за фамилното име при развод. Анализ и преглед на задължителната съдебна практика на ВКС по новия Семеен кодекс (чл. 53 СК)
- Глобите за работници без трудови договори са противоконституционни и не следва да се прилагат: Решение № 7 на КС от 19 юни 2012 г. по конституционно дело № 2/2012 г., докладчик съдията Благовест Пунев (Обн., ДВ, бр. 49 от 29.06.2012 г.)
- Изменения в ГПК, касаещи изпълнителното производство и таксите, събирани от ЧСИ
- Прието е Тълкувателно решение №1/2011г., София, 4 май 2012 на ОСГК на ВКС по тълкувателно дело №1 по описа за 2011г. на ОСГК на ВКС относно правото на строеж и др. въпроси
- ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 3/2011 г. гр.София, 18 май 2012 г. на ОСГКТК на ВКС по въпроса за „периодините плащания“
- Дали ще бъде отменена окончателно 4% държавна такса върху цената на иска?
- ВКС прие Тълкувателно решение по въпроса за „периодичните плащания“
- Конституционният съд обяви за противоконституционна нормата на чл.189, ал.13 от Закона за движение по пътищата. Наказателни постановления и електронни фишове, с които е наложена глоба до 50 лв. вече могат да се обжалват пред съд.
- Обнародвано е Постановление №8 /18.01.2012г. за приемане на Правилник за устройството и дейността на Националния институт за недвижимо културно наследство
- Обнародвани са измененията в Наредба №5 от 2006г. за техническите паспорти на сградите
- Приети промени в УБДХ
- Приключи процедурата по регистрация на организации за колективно управление на авторски права по чл. 40 от ЗАПСП
- Обнародвана е Тарифа за таксите, които събират музеите, Националният институт за недвижимо културно наследство и Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“
Коментари
Все още няма коментари
за “Промени в закона за културното наследство от м. юли 2011, обнародвани в ДВ, бр. 54 от 15.07.2011 г.”