СРОКОВЕ В ПРОИЗВОДСТВОТО ПО РАЗВОД ПО ИСКОВ РЕД
Публикувано на 01 декември 2013 г.
СРОКОВЕ В ПРОИЗВОДСТВОТО ПО РАЗВОД ПО ИСКОВ РЕД
Автор: адв. Д. Коруджиева, Софийска адвокатска колегия
Действително, производството по развод по исков ред е възможно да протече значително по-бавно от производството по развод по взаимно съгласие, защото трябва да се изчака изтичането на определени процесуални срокове. Най-съществен е срокът за отговор на исковата молба по чл. 131 от ГПК, който срок тече за ответника от връчването на исковата молба и книжата приложени към нея. Т.е. от датата на връчване ответникът има едномесечен срок за отговор. Когато в установения едномесечен срок ответникът не подаде писмен отговор, не вземе становище, не направи възражения, не оспори истинността на представен документ или не упражни правата си по чл. 211, ал. 1, чл. 212 и чл. 219, той губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.
Следва да се има предвид, че често и самото връчване се проточва във времето, а често е и съпътствано и с усложнения, касаещи напр. възстановяване на срок ( напр. ако адресатът е отсъствал от адреса и не е могъл да узнае своевременно за връчването, когато е връчено на друго лице, връчване чрез залепване на уведомление и двуседмичен срок от залепването, в който да бъдат получени книжата в канцеларията на съда, както и необходимостта от назначаване на особен представител (времето през което е реализирана процедурата по връчване, искането за определяне на адвокат от съответната адвокатска колегия, назначаването му от съда и връчването на исковата молба на особения представител и едномесечния срок за отговор) и др.
След размяната на книжа (искова молба и отговор на искова молба) и след като провери редовността на разменените книжа, съдът изготвя проект за доклад по делото (чл. 140 ГПК) и го насрочва в открито заседание.
Откритото заседание се насрочва служебно от съда чрез точно определяне на мястото (към настоящия момент СРС провежда заседания и в сградата на бул. Д. Цанков и на ул. Съборна), деня и часа на провеждането му. Залата се обявява на табло в деня на заседанието, а следва да се има предвид, че за заседанието страните се призовават с изпращане на призовки (което също отнема технологично време по връчването им, което следва да е редовно). Заседанието може да се състои само ако страните са надлежно призовани, като за редовността на призоваването съдът е длъжен да следи служебно.
Към тези срокове следва да се има предвид и необходимото технологично време за получаването и приемането на книжата, времето необходимо на съда да проверява редовността на разменените книжа, които му се докладват своевременно.
Видно е, че в зависимост от конкретиката на делото могат да възникнат усложнения, водещи до значително проточване във времето на самото насрочване на делото, а и като се вземе предвид натовареността на съда, съдебни ваканции напр. и пр. то времето от подаване на исковата молба и насрочването на първо открито заседание по делото de facto може да значително.
Следва да се има предвид, че когато законът не определя сроковете, те се определят от съда. Сроковете за страните (често преклузивни – напр. срокът за отговор по чл. 131 ГПК) са различни от сроковете за съда (напр. по чл. 235, ал. 5 – едномесечен срок за обявяване на решението) – те са инструктивни и тяхното неспазване не е пречка за по-късното извършване на съответното процесуално действие.
В този смисъл налице е механизъм (по чл. 255, ал. 1) за определяне на срок при бавност – напр. ако съдът неоснователно не насрочва делото за разглеждане да се поиска от горестоящия съд определяне на срок за насрочване на делото.
Други от Семейно и наследствено право:
- РАЗВОД ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ
- РАЗВОДЪТ ПО ИСКОВ РЕД – КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ. Практически въпроси и проблеми.
- Отказът от наследство няма нужда от нотариална заверка. Поглед към нормативната уредба и актуална съдебна практика на ВКС, която отрича наложилото се изискване на районните съдилища за нотариална заверка на подписа на заявлението за отказ от наследство
- Кой е компетентният съд по „последното местожителство“ на наследодателя да впише отказ от наследство?
- Домашните любимци след развода. Практически и правни въпроси. Съдебна практика.
- Брачният договор. Изменение на брачния договор. Прекратяване и разваляне на брачен договор. Недействителност на брачния договор.
- Комбинирана/смесена съсобственост или собственост с изцяло наследствен характер е собствеността върху имот, бивша съпружеска имуществена общност, прекратена поради смърт на единия съпруг
- Относно някои актуални въпроси свързани с издръжката на деца, размер, основания за погасяване и правото на издръжка на пълнолетни учащи се
- Относно казуса с издаването на паспорт в България на дете с испански акт за раждане, в който са вписани „две майки“
- Отново по въпроса за личното явяване пред съд при развод по взаимно съгласие в светлината на съвременните динамични обществено-икономически условия и гарантираната свобода на движение на хора, стоки, пари и капитали. Съдебна практика.
- Нова практика на съдилищата, относно допустимостта на отказ от наследство от непълнолетен. Противоречива практика на ВКС
- Оспорване на бащинство от детето при припознаване. От кога текат сроковете. Съдебна практика.
- Относно чл. 57 от ЗН и чл. 10 ал. 4 ЗН; Проблеми при наследяване по заместване и наследствена трансмисия;
- ЕСПЧОС се произнесе като т. нар. Голяма камара, осъди Норвегия за нарушаване на чл. 8 от Европейската конвенция за защита правата на човека (Делото Strand Lobben v. Norway)
- Подлежат ли на изпълнение невлезлите в сила съдебни решения за родителски права на въззивен съд
- Отказ от наследство от непълнолетен
- Отказ от наследство и завет на имот
- ИМПЕРАТИВНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ СПОРАЗУМЕНИЕТО ПРИ РАЗВОД ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ
- Отказ от наследство и възстановяване на собствеността по т.нар. реституционни закони
- Приемане на наследство по опис
- Какво се случва при неплащане на дължима за уравнение на дяловете сума при делба?
- Относно принципа за ненамеса на държавата в личния и семеен живот по ЕКПЧ (чл. 8)
- Как се определя коя е първата и третата седмица на месеца при изпълнението на режим на лични отношения с дете и други въпроси?
- Как се променя по съдебен ред лично, бащино и фамилно име
- ИСКОВЕ ЗА БАЩИНСТВО – КРАТКИ ПРЕКЛУЗИВНИ СРОКОВЕ
- ВКС: в случай, че е постигнато съгласие как ще се упражняват родителските права, е допустимо съвместното им упражняване
- Отказът от наследство. Отказът от наследство от недееспособни и ограничено дееспособни наследници
- Признаване и допускане изпълнението на чуждестранни решения и други актове (на държави извън ЕС) в България
- Привременни мерки или кой упражнява родителските права докато трае съдебния процес. Противоречива практика на съдилищата
- Имуществените въпроси в бракоразводното производство
- СПОДЕЛЕНО РОДИТЕЛСТВО (ПРИ РАЗВОД) ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ
- РАЗВОДЪТ ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ
- Издръжка на бивш съпруг
- АКТУАЛНИ ПРОБЛЕМИ НА ПРАКТИКАТА ПО ВЪПРОСА ЗА Т.НАР. ”СПОДЕЛЕНО РОДИТЕЛСТВО“ ИЛИ СЪВМЕСТНО УПРАЖНЯВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА
- Относно процедурата по чл. 51 от ЗН за определяне на срок на наследник да заяви приема ли наследството или се отказва от него. Практически проблеми.
- Относно разноските по дела по чл. 127 ал. 2 СК /спор за родителските права/
- Приети са измененията в ГПК относно издаването на Европейско удостоверение за наследство
- Проблеми на наследяването: запазена част и разполагаема част съгласно Закона за наследството
- Въпросът за фамилното име при развод. Анализ и преглед на задължителната съдебна практика на ВКС по новия Семеен кодекс (чл. 53 СК)
- Привременните мерки (В рамките на процедурата по развод или през време на процес за издръжка и упражняване на родителски права)
- Оспорване на отказ от наследство
- Тълкувателно решение слага край на противоречивата практика по прилагането на иска за оспорване на бащинство от детето, касателно срока /чл. 62, ал. 4 от Семейния кодекс/
- Нови правила при наследяването: Регламент (ЕС) № 650/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година
- ИПОТЕКАТА СЛЕД РАЗВОДА
- Сроковете за предявяване на иск за оспорване на бащинство
- Фамилното име при развод
- Исковете за определяне на по-голям дял поради значителен принос (чл. 29, ал.3 СК) и за установяване на липсата на съвместен принос при придобиване на имуществото (чл. 21, ал. 3 СК)
- Упражняване на родителските права и режим на лични отношения с другия родител след развода
- За развода по взаимно съгласие: практически въпроси
- Компетентен съд при развод. Родова и местна подсъдност при брачните искове
- Завещания с модалитети
- Фактическо съпружеско съжителство. Фактическата раздяла. Последици. Процедурите по чл. 127 от СК.
- ЗАКОННАТА СОЛИДАРНА ОТГОВОРНОСТ МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ
- Въпросът за фамилното име при развод. Анализ и преглед на задължителната съдебна практика на ВКС по новия Семеен кодекс (чл. 53 СК)
- Относно някои аспекти на давността и задължението за издръжка
- Отказът от наследство
- Относно някои принципни положения на бракоразводния процес с международен елемент. Възможен ли е развод в България ако бракът е бил сключен в чужбина?
- За предимствата на развода по взаимно съгласие пред производството по развод по исков ред. Практически въпроси.
- Съдебна делба II: За някои въпроси на съдебната делба на наследствен имот в контекста на Тълкувателно решение №1/2004г. от 19 май 2004г. относно спорни моменти на съдебната делба
- Съдебна делба I: За значението на Тълкувателно решение №1/2004г. от 19 май 2004г., относно някои въпроси на съдебната делба на прекратена съпружеска имуществена общност
- Как се определя издръжката на детето след развод?
- Завещанията. Някои въпроси относно разполагаемата част на наследодателя и запазената част на наследника.
- Въпросът за семейното жилище при развод по взаимно съгласие
- Колебания в новата практика по чл. 330, ал. 1 ГПК (Брачна колегия, СРС) – относно задължението за лично явяване на съпрузите при развод по взаимно съгласие.
- Възможно е спиране на производството при развод по взаимно съгласие
- Упражняване на родителските права (при развод/ разделени родители без брак)
- Произход от бащата – законовата презумпция на чл. 61, ал. 1 СК
- Относно изискването за лично явяване на съпрузите в съдебно заседание по делото за развод по взаимно съгласие
- Споразумението при развод по взаимно съгласие
- РАЗВОД ПО ИСКОВ РЕД – ПОРАДИ РАЗСТРОЙСТВО НА БРАКА
- РАЗВОД ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ
- Добре ли е да имам брачен договор?
Ако ответникът при развод по исков ред не може да се намери на посочения постоянен адрес ,тъй като отдавна не живее там,как се прекратява брак?Ако се назначава служебен адвокат,кой заплаща възнаграждението му?
Назначава се особен представител – адвокат от списъка адвокати към Бюрото за правна помощ. Възнаграждението му е за сметка на ищеца, който заплща депозит за това възнаграждение преди назначаването на адвоката – особен представител. Възнаграждението се определя от съда, но не може да е по-малко от минималните размери съгласно Наредба №1 на ВАдвС.
Здравейте,
ако ищеца на първо заседание представи болничен, на второ заседание отново не се яви, бракоразводното дело прекратява ли се или отново се назначава служебен адвокат?
Налице е разлика между назначаване на особен представител – адвокат и назначаване на адвокат по Закона за правната помощ, когато лицето отговаря на критериите по ЗПП. Особен представител се назначава само в определени в закона хипотези, една от които е по чл. 47, ал. 6. Тази хипотеза касае връчване на ответника и е неприложима спрямо фигурата на ищеца по делото.
Здравейте!
Ако ищецът, до края на първото заседание по делото, оттегли иска за развод, кога най-рано има право отново да подаде молба за развод? Благодаря!
Действащият Семеен кодекс не поставя ограничения и срокове. Искова молба за развод може да бъде подадена веднага (определението, с което е прекратено предходно дело трябва да е влязло в сила).
Има ли начин да се разбере дали ответникът е получил копието от исковата молба и дали тече вече едномесечния срок за съда да насочи дата за заседание?
В какъв срок се насрочва делото от съда спрямо момента на обявяване на дата?
Всяка от страните може да прави справка по делото в деловодството на съда и да се осведоми връчени ли са книжа, съответно кога е започнал да тече срока за отговор.
Разделени сме от 2003год. Имаме неконсумиран брак вече 12 години. искаме развод по взаимно съгласие. На практика в какъв срок /приблизително/ след подаване на заяжлението, ще се назначи делото. Аз трябва да пътувам от Испания. Може ли пълмощник да подаде от мое име молбата за развод и да получи известието за насроченото дело.
Молбата за разбод по ваимно съгласие може да бъде подписана от молителите и подадена от друго лице. Но остава заължението за лично пвяване на молителите за да потвърдят пред съда желанието си за развод. Откритото заедание се насрочва обикновено до 3 месеца от подаването. Може и по-рано, но зависи най-вече от натовареността на конкрения съдебен състав. Може съдебен адресат или пълномощник да получават призовки и други книжа по делото.
От 2012г съпруга ми си замина е България .Не веднъж го помолих да подаде развод,но както винаги обещава ,но не спазва( ПРОСТО НЕ ИСКА ДА ПЛАЩА ).Живее с друга и бих искала да знам мога ли да се разведа по неъжителство -7г и как да процедирам,Нямам вече връзка с него и немога да го открия?
Процедурите по развод по исков ред и по взаимно съгласие можете да прегледате в блога, например ТУК и ТУК.